Skip to content Skip to footer

Kismedencei süllyedéseket helyreállító műtét (laparoszkópos hálóbeültetés oldalsó rögzítéssel, LLS)

Mi a méhsüllyedés?

A méhet normális körülmények között a női medencében izmok, szövetek és ínszalagok tartják. Néha szülés vagy nehéz munka hatására, esetleg az életkor előrehaladtával az ösztrogénhormon szintjének csökkenésével, az arra hajlamos egyénekben ezek az izmok, szövetek meggyengülnek, a méh a hüvelycsatornába süllyedhet, amit méhsüllyedésnek nevezünk.

A méh több fokozatban süllyedhet, ami súlyos esetben annak előreeséséhez, a hüvelyből történő kicsúszásához vezethet. A méhsüllyedés gyakran együtt jelentkezik a gátizomzat és a medencefenék meggyengülésével összefüggő más kórképekkel, mint a vizeletinkontinencia, a hüvelyelőesés, a húgyhólyagsüllyedés és a végbélsérv. Alhasi fájdalom, húzó érzés, vizelési zavar, elakadás, székelési zavar alakulhat ki.

Mikor szükséges a helyreállító műtét?

Helyreállító műtét általában akkor szükséges, amikor a gyógyszeres kezelés vagy egyéb életmódbeli változtatások, testsúlycsökkentés, vagy más műtétmentes kezelési eljárások nem segítenek, illetve, ha a süllyedés súlyossági foka miatt a műtétmentes kezelés már biztosan nem segít.

Többféle műtéti eljárás ismert, azonban jelenleg ismereteink szerint a leghatékonyabb kezelési eljárás a hálóbeültetés valamelyik formája. Előfordul, hogy méheltávolítás is szükségessé vállhat.

Az LLS – laparoscopos hálóbeültetés oldalsó rögzítéssel – műtét a konzervatív kezelési módszerek (műtétmentes) vagy korábban hagyományos – háló beültetés nélküli, –  úgynevezett hagyományos technikával elvégzett süllyedést gátló műtétek kiújulása után, eredménytelenség esetén, a süllyedések teljes vagy részleges megszüntetésére alkalmazható egyik fajta beavatkozás. A műtét a sacrocolpopexia vagy más néven „promontofixáció” egy lehetséges alternatívája.

Milyen elváltozások esetén lehet hatásos a műtét?

  • középső és/vagy apikális prolapsus/süllyedés
  • középső kompartment, cystocele
  • méh prolapsus/süllyedés
  • hysterectomia után hüvelyi prolapsus/süllyedés, előesés

Mik a műtét előnyei?

Előnye, hogy a sacrocolpopexiához képest természetesebb a felfüggesztés. Bél-, érsérülés (korai és késői) kockázata a műtéttechnika sajátosságából adódóan a sacrocolpopexiaval (promontofixáció, pectopexia) összehasonlítva lényegesen kisebb.

Az elülső és az apikális részekben 93,6%-os sikerességi arány.

Műtétet követően minimális a fájdalmas közösülések aránya, továbbá a műtétnek pozitív hatása van a székrekedésre.

Hogyan zajlik a műtét?

A rekonstrukciónál egy háló kerül beültetésre, laparoszkóppal (hastükrözéssel).

Méheltávolítás nélkül és elülső hüvelyfali süllyedés esetén egy elülső hálót varrunk a hüvely falára, miután azt a hólyagtól leválasztottuk, majd a háló két szárát a kerek méhszalagok előtt a hashártya alatt oldalsó irányba a fali hashártya (peritoneum) alatt a hasfalba kivezetjük egészen a bőr alá.

Méhprolapsus szakaszai

Méheltávolítás esetén a hálót a megmaradt méhnyakra és a hüvely mellső-hátsó falára is rögzítjük, miután a hüvely-húgyhólyag és a hüvely-végbél között a megfelelő teret kiképeztük. A háló beültetését követően a háló felett a hashártyát zárjuk.

Kényelmi szolgáltatások

Modern, kellemes hangulatú, légkondicionált egyágyas szobában helyezzük el ügyfeleinket. Minden szobához saját fürdőszoba, hűtőszekrény és televízió tartozik, valamint ingyenes WIFI hozzáférés is elérhető. Ügyfeleinknek egyéni nővér felügyelet is biztosítunk, aki a tartózkodása alatt segíti az Ön folyamatos gyógyulását.

Medicare Egészségpénztáron keresztül szolgáltatásaink akár 20% adó-, és további 10% egyedi kedvezménnyel vehetők igénybe!
Részletek >>

Üzenjen nekünk!

close-link