Skip to content Skip to footer

Mononucleosis EBV-CMV PCR

Becslések szerint a világon a felnőttek 95%-a szeropozitív az EBV-re. Leggyakrabban azonban a 15-24 évesek körében jelentkezik a betegség. Klasszikusan a tünetekkel járó fertőzés serdülőkorban fordul elő, ezért a laikusok „csókbetegségnek” is nevezhetik.

A mononukleózis nem gyakori felnőtteknél, az összes garatbetegségnek körülbelül 2%-át okozzák. A felnőttek általában nem érzékenyek a klinikai EBV fertőzésre, mivel a szerveztük korábban már ki volt téve a kórokozónak (expozíció).

Az expozíció után az EBV megfertőzi a nyálmirigyek és a szájgarat hámsejtjeit. A mandulákban található limfociták ki vannak téve a vírusnak, majd bejutnak a véráramba. A limfoid hiperplázia ([nem rákos] immunsejtek számának növekedése) gyakori és generalizált mandulagyulladásként is felfogható. A B-limfociták fertőzése immunglobulinok (heterofil antitestek) termelődését eredményezi.

A fertőző mononukleózist az Epstein-Barr vírus (EBV), míg enyhébb formáját a citomegalovírus (CMV) okozza. Mind az EBV, mind a CMV a herpeszvírus család tagja. Europában a legtöbb felnőtt 30 éves korára megfertőződött EBV-vel. Az EBV egy egész életen át tartó fertőzés időszakos újra aktiválódással.

Milyen tünetekkel jár a mononukleózis?

A mononukleózis lappangási ideje hosszú, átlagosan 3-6 hét és a legtöbb beteg nem emlékszik az expozícióra. Gyakran a fertőzött nyállal való érintkezés útján terjed. A tünetek akár 4 hónapig tarthatnak. A fertőzést nehéz megakadályozni, mert még a tünetek nélküli emberek is hordozhatják a vírust a nyálukban.

A mononukleózis leggyakoribb tünetei közé tartozik a láz, garat- és nyirokcsomó-gyulladás. Jelentkezhet továbbá fejfájás és általános rossz közérzet is. Ezenkívül a splenomegalia, azaz a lépmegnagyobbodás, az aktív klinikai mononukleózisban szenvedő betegek akár felében is megjelenhet, melynek azonosítása fontos a jövőbeni sérülésekre hajlamos betegeknél, pl. aktív sportolóknál.

Gyenge immunreakciós rendszerekben fennáll az EBV által kiváltott rosszindulatú daganatok, például a Hodgkin-limfóma kockázata.

Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?

A vizsgálathoz garat-torok törletre van szükség.

mononukleózis

Hogyan készüljek fel a vizsgálatra?

A mintavétel különösebb előkészületet nem igényel, a nap bármely szakaszában elvégezhető, étrendi előírás nincs. A mintavétel előtti 4 órában kerülendő a szokásos szájhigénié alkalmazása, valamint a mentolos rágó használata.

Mit jelent az eredmény?

Pozitív eredmény esetén a környezet szűrése feltétlenül ajánlott.

Üzenjen nekünk!

close-link