Skip to content Skip to footer

Komplex légúti bakteriális panel PCR

A bakteriális légúti fertőzések különböző baktériumok által okozott fertőzéseket jelentnek, amelyek a légutak különböző szakaszait érinthetik. Az ilyen fertőzések széles spektrumot ölelnek fel, a felső légutak (pl. orr, torok) fertőzéseitől kezdve a tüdőt érintő súlyosabb megbetegedésekig.

Milyen kórokozókat foglal magában a vizsgálat?

Bordetella pertussis és parapertussis (BPP)

Szamárköhögést (pertussis) okoz, egy akut légúti megbetegedést, amely klinikailag görcsös köhögési rohamok, a légúti, ideg-, szív- és érrendszeri fertőzések formájában jelentkezik elsődleges bakterémia (baktériumok jelenléte a véráramban) és gyakran láz nélkül. A B.parapertussis tünetei általában enyhébbek és rövidebb ideig tartanak, mint a pertussis, de még így is lehetnek zavaróak és hosszú lefolyásúak.

Legionella pneumophila (LP)

A legionárius betegség néven ismert fertőzés súlyos tüdőgyulladást okozhat, különösen az idősebbeknél és az immunhiányos betegek esetében.

Moraxella catarrhalis (MC)

Chlamydophila pneumoniae (CP) és Mycoplasma pneumoniae (MP)

Viszonylag ritkább fertőző ágens, amely enyhébb lefolyású tüdőgyulladást okozhat, főleg a fiatalok körében. Sok esetben hosszabb ideig tartó betegséget idéz elő. A fertőzés lassan alakulhat ki és a tünetek (száraz köhögés, fáradtság, fejfájás, enyhe láz) fokozatosan súlyosbodnak.

Haemophilus influenzae (HI)

Gyakori kórokozó, különösen az idősebb embereknél és azoknál, akik krónikus tüdőbetegségekkel küzdenek.

Streptococcus pneumoniae (SP)

A leggyakoribb baktérium, amely a tüdőgyulladásos esetek nagy részét okozza.

Melyek a leggyakrabban előforduló légúti bakteriális kórokozók által előidézett betegségek?

Felső légúti fertőzések

Ezek a fertőzések elsősorban az orr és a torok területén jelentkeznek és viszonylag enyhébb lefolyásúak.

  • szinuszitisz (orrmelléküreg-gyulladás): A szinuszok (orrmelléküregek) gyulladása, amelyet baktériumok, leggyakrabban a Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae vagy Moraxella catarrhalis okoznak. Tünetek: arcüregi fájdalom, orrdugulás, orrfolyás, fejfájás, láz, köhögés.
  • faringitisz (torokgyulladás): A torok és a mandulák bakteriális fertőzése. A leggyakoribb kórokozó a Streptococcus pyogenes (GAS), amely torokgyulladást okozhat. Tünetek: torokfájás, láz, nyelési nehézségek, piros, duzzadt mandulák, esetleg fehér lepedék.
  • otitis media (középfülgyulladás): Különösen gyermekeknél gyakori, és gyakran bakteriális eredetű. A Streptococcus pneumoniae és Haemophilus influenzae ritkábban a Moraxella catarrhalis a középfülgyulladás korokozói. Tünetek: fülfájás, láz, halláscsökkenés, irritáció, különösen kisgyermekeknél.
légúti bakteriális panel

Alsó légúti fertőzések

Ezek súlyosabb megbetegedések, amelyek a légcsövet, hörgőket vagy a tüdőt érinthetik.

  • bronchitis: A hörgők gyulladása, amelyet bakteriális fertőzések is okozhatnak. Különösen azoknál gyakori, akik krónikus tüdőbetegségekkel, például COPD-vel (krónikus obstruktív tüdőbetegség) rendelkeznek. Tünetek: köhögés (színtelen vagy sárgás váladékkal), légszomj, mellkasi fájdalom, fáradtság gyors légzés, szapora szívverés, gyengeség. Tünetek: magas láz, köhögés, mellkasi fájdalom, légszomj, gyors légzés, szapora szívverés, gyengeség.
  • bakteriális tüdőgyulladás (pneumonia): A tüdő szövetének gyulladása, amelyet számos baktérium okozhat, például Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Mycoplasma pneumoniae Claydia pneumonie. A betegség különböző súlyosságú lehet és a légutakon keresztül terjedhet, például köhögéssel, tüsszentéssel. A tüdőgyulladás lehet kórházi szerzett vagy közösségben szerzett fertőzés, attól függően, hogy a beteg a kórházban vagy kívül szerzi el a fertőzést vagy közvetlen érintkezéssel. Tünetek: magas láz, hidegrázás, izomfájdalom, fejfájás, köhögés (általában sárgás vagy zöldes váladékkal jár), nehézlégzés, emésztési zavarok (pl. hányinger, hasmenés), légszomj és mellkasi fájdalom, fáradtság, általános rossz közérzet, szapora légzés és gyors szívverés.

A bakteriális légúti fertőzések kezelését mindig orvosnak kell irányítania és fontos a megfelelő antibiotikumok alkalmazása, hogy megelőzzük a gyógyszerrezisztens baktériumok kialakulását.

Hogyan előzhetők meg a légúti bakteriális fertőzések?

A bakteriális légúti fertőzések megelőzésére az alábbi intézkedések javasoltak:

  • védőoltások: a pneumococcus és az influenza elleni védőoltás különösen fontos az idősek, gyermekek és krónikus betegek számára
  • higiéniai szabályok betartása: kézmosás, köhögéskor száj elé tenni a könyököt, és a fertőzöttekkel való érintkezés elkerülése segíthet megelőzni a fertőzések terjedését
  • dohányzás elkerülése: a dohányzás gyengíti a légutak védelmét, így növeli a fertőzések kockázatát

Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?

Orrgarat- és szájgaratváladék együttesére van szükség a vizsgálathoz.

Hogyan készüljek fel a vizsgálatra?

A mintavétel különösebb előkészületet nem igényel, a nap bármely szakaszában elvégezhető, étrendi előírás nincs. A mintavétel előtti 4 órában kerülendő a szokásos szájhigénié alkalmazása, valamint a mentolos rágó használata. Közvetlenül a mintavétel előtt a táplálkozás ellenjavallott.

Mit jelent az eredmény?

Pozitív eredmény esetén a környezet szűrése feltétlenül ajánlott. A vizsgálat, valamint a pozitív Legionella, Bordetella eredmény lejelentésköteles.

Üzenjen nekünk!

close-link